Od roku 1989 na terenie całej Polski, w poszczególnych diecezjach zaczęły powstawać Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, które w roku 1993 utworzyły Polską Federację Stowarzyszeń Rodzin Katolickich. Wszystkie stowarzyszenia są rejestrowane we właściwych sobie sądach na podstawie ustawy o stowarzyszeniach. Uzyskały one aprobatę Księży Biskupów – Ordynariuszy danych diecezji i mają Asystentów Kościelnych.
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich jest organizacją katolików świeckich, działającą w ramach przepisów kościelnych i świeckich. Skupia osoby wyznania rzymskokatolickiego, uznające naukę Kościoła i wynikające z niej zasady etyczne dotyczące małżeństwa i rodziny. Inspiracją do tworzenia formalnych struktur zrzeszających świeckich katolików była uroczysta promocja Karty Praw Rodziny Stolicy Apostolskiej i zawarte w niej wskazanie, by wspierać rodzinę w wypełnianiu jej zadań określonych w nauce Kościoła.
Działalność stowarzyszeń realizuje się w dwóch głównych nurtach:
- Pracy formacyjnej – nieustannego samokształcenia poprzez pogłębianie nauki Kościoła, analizowanie dokumentów Kościoła Katolickiego.
- Aktywnym uczestnictwie w życiu społecznym i gospodarczym, przede wszystkim na terenie działania danego stowarzyszenia, a także poprzez federację naterenie całej Polski.
Do najważniejszych zadań Stowarzyszeń Rodzin Katolickich należą:
- Kształtowanie życzliwych postaw wobec małżeństwa i rodziny poprzez instytucje życia publicznego i gospodarczego.
- Działania na rzecz ochrony życia i zdrowia oraz środowiska naturalnego człowieka.
- Występowanie w obronie praw i wartości rodziny oraz zabieganie o jej godność.
- Zabieganie o realizowanie przez wszystkie władze publiczne polityki prorodzinnej w stanowieniu prawa oraz programach gospodarczych, społecznych, kulturalnych i wychowawczych.
- Wspieranie rodzin w wychowywaniu dzieci i młodzieży.
- Dążenie do powszechnej akceptacji Karty Praw Rodziny sformułowanej przez Stolicę Apostolską oraz do jej pełnego respektowania przez wszystkie władze iinstytucje krajowe i międzynarodowe.